.
.

Jsem certifikovaná dula, je mi 36 let, vystudovala jsem mediální komunikaci, bydlím v Praze a mám dceru Majdalenku a syna Matěje. 

V současné chvíli je Matěj ještě malinký a proto dočasně nedoprovázím k porodu. Nabízím však poradenství v těhotenství i šestinedělí a předporodní přípravu. 

K práci duly mne přivedl zážitek z mého prvního porodu. Měla jsem skvělou porodní asistentku, která mne společně s mužem opečovávala po celou dobu porodního procesu. To přispělo k tomu, že jsem porodem prošla přirozeně bez zbytečných zásahů, v klidu a zdraví. O to více mne překvapilo vyprávění kamarádek, které často říkaly: "No, nějak jsem to přežila, radši na to nemyslím"

To přispělo k tomu, že jsem porodem prošla přirozeně bez zbytečných zásahů, v klidu a zdraví. O to více mne překvapilo vyprávění kamarádek, které často říkaly: "No, nějak jsem to přežila, radši na to nemyslím".

Pro každou z nás nemusí být porod zrovna transformační zážitek. Ale ať je jakýkoliv, nedá se na něj zapomenout. Vyptávala jsem se proto na detaily, na věci, co jim vadily, proč si je zvolily, nebo proč nepožádaly o změnu, pokud jim bylo něco nepříjemné. Ptala jsem se na péči přítomných osob, zda všemu rozuměly, zda znaly i alternativy určitého zásahu, zda se cítily v bezpečí a opatrované. Často jsem potom od nich slýchala: "Aha, tak to mi nikdo neřekl. Nevěděla jsem, že mám i tuhle možnost". Přišlo mi to jako velká škoda. 

Nepříjemné zážitky totiž většinou nebyly spojovány se situacemi, kdy se musel řešit vážný zdravotní problém nebo komplikace. Paradoxně nejvíce negativního jsem slyšela o porodech, které probíhaly z fyzického pohledu přirozeně, ale žena v průběhu měla pocit nerespektu, studu nebo osamělosti. 

Pochopila jsem, že to jak se při porodu cítíme, zcela zásadně ovlivňuje jeho průběh. A někdy je to těžké. Jsme v neznámém prostředí porodnice, starají se o nás zdravotníci, které jsme nikdy předtím neviděly. V tom vidím smysl v práci duly. Je jako průvodce v cizí zemi.

Neslibuji vám porod snadný a bezbolestný. Neuslyšíte ode mne, že něco musíte nebo nesmíte. Respektuji, že každá máme jiné potřeby. Všechny jsou pro mne v pořádku. Mým cílem je, aby se žena orientovala v možnostech, jaké v průběhu těhotenství a u samotného porodu má. Aby znala všechna pro i proti, chápala souvislosti a uměla si vybrat to správné pro sebe. 

Na prvním místě si všichni přejeme, aby žena i miminko byly zdraví. Já si k tomu také přeji, aby žena byla s průběhem porodu spokojená a vzpomínala na něj ráda a s hrdostí. 

Kurzy a semináře

Kurz pro duly (Česká asociace dul), jsem členka asociace ČAD a vázána etickým kodexem
Kurz celostní péče v těhotenství, při porodu a o novorozence (Adéla Zrubecká, Nobilis Tilia)
Seminář psychosomatiky (MUDr. Jarmila Klímová, AKTIP)
Kurz tradičního reiki I. a II. stupně (Josef Vojtěch Vážný)